Annonselenker
Vinhøna tester 101 Cocktails to try before you die, og deler selvfølgelig oppskriftene med dere!
Turen har kommet til General Harrison`s Egg Nogg!
For noen hundre år siden begynte en ny trend: alkoholholdige drinker med rå egg. Shakespeare fikk sin Lady Macbeth til å drikke det blant annet, proteinrike drikker er jo sunt! Etter hvert som de utviklet seg fikk de navnet egg nogg, ofte blandet man egg, melk, sukker og brennevin. Denne versjonen kommer fra den første cocktailboken fra 1862, General Harrison var en presidentkandidat på denne tiden som hadde et image av «mannen i gata som liker å drikke cider på terrassen», og om vinteren brukte man gjerne egg for å lage en tykkere og mer varmende versjon av ulike drikker. Harrison ble faktisk president, men døde etter kun en måned.
Det var sikkert ikke cocktailen sin skyld.
- 10-12 cl Cider
- 1 ferskt egg (eggehvite og eggeplomme)
- 3/2 ts uraffinert rørsukker (eller 3 ss enkel sirup)
- 1/2 glass is
- Valgfritt: 1-2 skvett Calvados
Rist alt, ja til og med cideren (pass på, det kan sprute), og server i et uformelt glass.
Tja, ikke den mest vellykkede cocktailen for min del, cideren og eggelikørpreget klaffer ikke helt i min gane. Men jeg anbefaler å teste den, kanskje du er en av de som liker den?
Dette er boka:
Dette er en utrolig fin bok, cocktailene er variert og det er en liten historie med hver eneste drink. Det også fint forklart hvordan man lager de, og forslag til garnitering og variasjon. Denne er både fin til nybegynnere og folk som har lagd cocktails i mange år og trenger litt inspirasjon!


