Vinhøna tester: 101 Cocktails to try before you die – 62: French 75

Annonselenker

Vinhøna tester 101 Cocktails to try before you die, og deler selvfølgelig oppskriftene med dere!

Turen har kommet til French 75!


(Glass her)

Dette er en avart av en gammel, enkel cocktail. Man tok et glass, hadde en sukkerbit dynket med angostura og fylte den med Champagne. Men denne, mer avanserte, cocktailen krangler både britene, amerikanerne og franskmennene om opphavet til. Men man finner hvert fall en amerikansk oppskrift på den fra 1927. Man finner en lignende fransk oppskrift fra 1922, men da med gin, calvados, grenadine og absint.
Men den originale French 75 skal ha gin som basebrennevin, noen har i senere tid begynt å bruke cognac, men da blir det en litt annen drink.

  • 6 cl gin
  • 1.5 cl sitronjuice
  • 1 ts sirup
  • Champagne

Rist alt unntatt Champagne i en shaker, hell over i vinglass og topp med Champagne. Bruk et glass med isbiter om du ønsker.

En smakfull og deilig cocktail, gode smaker av Champagne med flere lag. Frisk og god!

Boka er denne: 

Dette er en utrolig fin bok, cocktailene er variert og det er en liten historie med hver eneste drink. Det også fint forklart hvordan man lager de, og forslag til garnitering og variasjon. Denne er både fin til nybegynnere og folk som har lagd cocktails i mange år og trenger litt inspirasjon!

Cocktailglass finner du her. 

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..