To fine rosèviner ute i ny årgang!

Annonselenker

Denne vingården ble nylig tatt over av Möet Hennessey: vi ser på Ch. Galoupet Cru Classé de Provence!

Chateau Galoupet vingården har vært på kartet siden 1700-tallet og har vært en Cru Classé siden 1955. Vingården ligger på den franske rivieraen, innenfor Côtes de Provence appellasjonen, og ble gjenoppdaget i 2019 av Möet Hennessy med ambisjonen av å redefinere den tradisjonelle roséopplevelsen og bygge en bærekraftig vingård fra jord til flaske. Det er Jessica Julmy, Managing Director Château Galoupet, som står bak prosjektet, hun har tidligere jobbet for Krug. Det er for øvrig Eric Lebel, tidligere kjellermester for Krug som har hjulpet til med blenden til dagens vin.

“At Château Galoupet, we want to pay homage to Provence. We are gradually reinstating the dynamics of a rare and delicate ecosystem in a journey that will be sublimated year after year in true terroir wines.” -Jessica Julmy

Allerede i 1894, ble det sagt at vinene fra Galoupet “fikk en til å føle at naturen var vakker og livet var godt ”. I 1955 ble vinhuset klassifisert som Cru Classè.
De har ca. 68 hektar vinmark med ca. 25 års gjennomsnittsalder og vinproduksjonen er følgende oppdelt: rosé (90%), rød (5%), hvit (5%). De begynte å legge om til økologisk produksjon i 2020 og vil fra 2023-årgangen være sertifisert. Dette er det kun 5 andre Cru Classè eiendommer som er.
Möet Hennessey har også planer om å plante mer vinmarker på de 89 uplantede hektarene som finnes på gården i fremtiden!


Flotte rosèglass finner du her

Det er alltid spennende når en ny årgang av Château Galoupet Cru Classé Rosé dukker opp fra kjellerne, men denne 2023-utgaven er spesielt verdt oppmerksomhet, det er nemlig den første fullt ut sertifiserte økologiske årgangen fra Château Galoupet etter flere år med omlegging til økologisk drift.

Ch. Galoupet Cru Classé de Provence 2023 har følgende druesammensetning: Grenache: 49%, Syrah: 15%, Tibouren: 15%, Rolle: 12%, Cinsault: 7%, Mourvèdre, Cabernet, Sémillon: 2% og kommer i en 70% resirkulert glassflaske på 499 gram. Den har ligget på fat i 10 måneder og har 14% alkohol.

Røde og mørke bær, fersken, florale toner, urter og sitrus. Den er fruktig, rund, syrefrisk, tørr og mineralsk utgang. Elegant og strukturert rosèvin med en unik mineralitet. 90p

Château d’Esclans, en magisk eiendom, ligger i hjertet av Provence, nordøst for Saint-Tropez. Da Sacha Lichine kjøpte slottet i 2006, var hans visjon å skape de beste rosévinene i verden og starte en «rosérenessanse». Château d’Esclans er nå inne i sin sekstende årgang, og Whispering Angel er hans hjem.

Ch. d´Esclans Whispering Angel 2023 er den klassiske vårvinen mange bare må ha med seg årets årgang av, og det skjønner jeg! Denne provencevinen er produsert på Syrah 13%, Rolle 8%, Carignan 9%, Cinsault 17% og Grenache 45%, 13 % alkohol.

Aromatisk nese med røde og mørke bær, florale toner og urter, hint av nøtter. På smak er den frisk og fruktig, god syre, sitter tørt og strukturert. Smakfull og fin årgang! 89p

Produktene er tilsendt

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..