Hvis du er interessert i whiskey i Dublin er du på rett sted. Her er to gode tips til ting du kan gjøre i byen.
Besøk Teeling Whiskey.
Teeling Whiskey åpnet i 2015 og er det første destilleriet som åpnet i Dublin på 125 år, det ligger midt i sentrum og er kun en rusletur unna Temple Bar.
Her har de guidede turer fra 10-17.40 hver dag.
Man lærer både litt om destillering, hva som gjør Teelings spesielle og det hele foregår med den deilige irske humoren! De har tre forskjellige turer å velge mellom, hvorav forskjellen er hvor dyr whiskyen en smaker på slutten er. (15/20/30 €) Man bestiller på nettsidene deres.
Hvis du trenger noe å varme deg på på gåturen oppover mot byen igjen har de også en kombinert gavebutikk og bar med deilige Teelingscocktails! På meg ble det en Red Leg Rebellion, vi var der nemlig i desember og hadde god unnskylding til å varme oss!
Et annet sted jeg vil anbefale er Irish Whisky Museum, også i sentrum av Dublin.
Da vi var der hadde de kun enkle turer her halvtime fra kl. 10.00 og en blending tur kl. 18.00, jeg ser at de nå har utvidet med for eksempel whiskybrunch! Fra 18€.
Jeg syns turen var utrolig morsom, Irlands whiskyhistorie servert med et humoristisk irsk skråblikk som vanlig. Guiden var kunnskapsrik og hyggelig!
En av tingene jeg liker med slike turer er at det går an spørre og grave om alt mulig man lurer på, ikke minst lærer mye insider informasjon om alt fra irsk dagligliv til whisky.
Smaking til slutt så klart, anbefaler å kaste på de 4 ekstra euroene og få et ekstra glass whisky på smakingen samt et glass å ta med hjem!
Også her selvfølgelig en bar så en kan kjøpe seg mer godsaker… Eller en kaffe. En morsom tur jeg absolutt anbefaler!