Annonselenker
I dag ser vi på to fine sommerviner!

Vi ser på julinyheten Racimo Oscuro Garnacha Tintorera først!
Bodega Unión Campesina Iniestense: et lokalt økologisk vinkooperativ
I 1944 startet en gruppe bønder rundt den lille landsbyen Iniesta, i fjellene i Manchuela, kooperativet «Union Campesina Iniestense». I toppåret 1981 produserte de 24 000 000 kilo druer. Nå er tiden for de store kooperativene over, og Iniestense har de siste 25 årene modernisert seg og fokusert mer på økologisk vin, og i 2011 ble 1500 hektar av de totalt 7000 ha omgjort til økologiske vinmarker. Og Iniestense ble da en av verdens største eiere av økologisk vinmark. Iniesta er en liten by med om lag 5000 innbyggere hvor en tredjedel av innbyggerne er involvert i vinproduksjonen på et eller annet vis. Landsbyen er omkranset av vinmarker – og du kan lett finne svært gamle enkeltstående vinplanter, «gobelet», som står som ensomme skikkelser i landskapet. En stor del av druene som er brukt i Racimo Oscuro Garnacha Tintorera kommer fra like gamle vinplanter.
Garnacha Tintorera er det spanske synonymet for den franske druen Alicante Bouschet. Slike druer er sjeldne og går under navnet «teinturier» dvs; druer som har mørkt druekjøtt. Dermed har Garnacha Tintorera både mørkt drueskall og mørkt druekjøtt. De aller fleste druer, både grønne og blå, har lyst druekjøtt, slik at fargestoffer i rødvin er ekstrahert fra drueskallet. I denne vinen er fargen hentet fra både drueskall og druekjøtt.
Vinen har en fin nese med mørke bær, skogsbær, lett modent preg, florale toner, urter, lett krydder. På smak er den fruktig, rund, grei syre, tørr utgang som sitter godt. En fin allrounder uten så mye særpreg. 83p

Produktene er tilsendt

